Гепатит – загальноприйнята назва запальних захворювань печінки, викликаних, як правило, вірусами гепатиту. Прорив у вивченні етіології вірусних гепатитів зробив Нобелівський лауреат, американський вірусолог Барух Бламберг. 28 липня, у день його народження, відзначається всесвітній день боротьби з гепатитом.
Згідно зі статистикою ВООЗ, на вірусний гепатит хворіють або перехворіли в минулому близько 2 мільярдів чоловік. Прийнято розглядати такі види вірусних гепатитів: А, В, С, D, E, F, G. Усі вони призводять до розвитку хвороби печінки, а також небезпечні можливістю перетікання захворювання в хронічну форму, яка відрізняється млявим перебігом, у результаті чого захворювання може бути виявлене вже на пізніх стадіях. Мінімум 60% випадків раку печінки пов’язані з пізньою діагностикою та лікуванням вірусних гепатитів В і С. Саме гепатити В і С на сьогодні вважаються найбільш небезпечними. Згідно зі статистикою, серед усіх смертей від гепатиту на них припадає 96%.
Зміст
Причинами виникнення гепатиту можуть бути різні чинники. Виходячи з існуючих видів вірусного гепатиту, передаватися вони можуть двома шляхами:
фекально-оральним (гепатит А, Е, F) – через брудні руки, немиту їжу, предмети побуту хворої людини, а часом і повітряно-крапельним шляхом;
парентеральним – через біологічний матеріал: кров, слину, сперму, материнське молоко (гепатит B, C, D, G).
Якщо йдеться про захворювання на гепатит не вірусного походження, то причинами його виникнення можуть бути такі чинники:
Основна небезпека вірусних гепатитів (особливо В і С) в тому, що довгий час вони можуть проходити безсимптомно. Однак, чим більше хвороба прогресує, тим вища ймовірність появи таких симптомів:
Сучасна медицина розрізняє кілька видів гепатиту: А, В, С, D, E, F, G – усі вони належать до вірусного типу. Також розрізняють:
Гепатит може бути гострим або хронічним:
Коли говорять про клінічні форми захворювання, то мають на увазі, що гепатит може протікати:
Залежно від інтенсивності клінічних проявів гепатит може бути в легкій, середній і важкій формі.
Щоб діагностувати гепатит, лікар проводить огляд пацієнта, збирає анамнез і призначає лабораторно-інструментальні аналізи, які включають:
Також важливим є визначення джерела й шляхів зараження гепатотропним вірусом.
На вибір тактики лікування гепатиту впливатиме його форма, вид, клінічні симптоми та тяжкість перебігу захворювання. Загальні принципи лікування полягають у необхідності позбавлення пацієнта причини захворювання та відновленні нормального функціонування печінки. Для цього:
Також рекомендації лікаря, зазвичай, наступні:
Проти гепатиту В розроблена специфічна профілактика шляхом масової вакцинації населення. Імунізації проти інших видів гепатиту немає.
Щоб мінімізувати ризик зараження гепатитом, слід дотримуватися простих правил:
Щоб попередити прогресування захворювання й розвиток ускладнень слід:
Гострий гепатит часто переходить у хронічну форму. Особливо це стосується вірусних гепатитів В і С.
До ускладнень хронічного гепатиту належать:
© 2018 gepatit.in.ua