Ожирінням, якщо йдеться про медичну проблему, а не естетичні вади фігури, називають хронічне порушення обміну речовин, що призводить до відкладення жиру в підшкірному шарі та внутрішніх органах і, як результат, – збільшення маси тіла. Сьогодні ожиріння розглядають як хворобу, яка виникає в будь-якому віці, на яку можуть вплинути спадкові чинники.
Розвиток ожиріння відбувається внаслідок дисбалансу між кількістю енергії, що поглинається, та її витратами. Поглинена енергія – це калорії, одержані організмом разом з харчовими продуктами, і якщо вони не витрачаються, то акумулюються (відкладаються) “про запас” у вигляді тригліцеридів і жирової тканини.
Зміст
Причини виникнення ожиріння
До причин, що сприяють виникненню ожиріння, належать:
- споживання людиною надлишкових калорій з харчовими продуктами (регулярні переїдання);
- малорухливий спосіб життя;
- стреси, які людина прагне “заїдати”;
- безконтрольний прийом деяких лікарських препаратів (гормональних, стероїдів);
- гормональний збій;
- порушення в роботі ендокринної системи.
До факторів ризику відносять вік – багато лікарів сходяться на думці, що чим старша людина, тим більше ризик виникнення ожиріння.
Класифікація ступенів ожиріння
Загальною ознакою для всіх типів ожиріння є надмірна вага. Виходячи з індексу маси тіла (ІМТ) виділяють:
- стадію, що передує ожирінню (ІМТ 25% -30%);
- І ступінь ожиріння – ІМТ 30% -35%;
- ІІ ступінь ожиріння – ІМТ 35% -40%;
- ІІІ і ІV ступені ожиріння – ІМТ перевищує 40%.
Щоб розрахувати індекс маси тіла за цією класифікацією, необхідно вагу в кілограмах розділити на зріст у метрах, зведений у квадрат.
Ожиріння й гепатит
Гепатит – запалення печінки, викликане вірусами гепатиту або невірусного походження.
У патологічний процес, викликаний надмірною масою тіла, зазвичай залучаються практично всі внутрішні органи й системи, зокрема й печінка. Сьогодні ожиріння в багатьох випадках пов’язують з появою стеатозу печінки та формуванням неалкогольного стеатогепатиту. Стеатогепатит виникає на тлі жирового переродження печінки (жировий гепатоз або неалкогольна жирова хвороба печінки (НАЖБП)) і характеризується накопиченням жиру (зокрема, тригліцеридів) у клітинах печінки. Якщо захворювання не лікувати, воно може прогресувати до стадії фіброзу, що може призвести до цирозу й навіть раку печінки. Однак, якщо хвороба виявлена на ранній стадії, прогноз сприятливий.
Лікування ожиріння
Перш ніж почати лікування ожиріння, слід виявити причину його виникнення. Вона може бути пов’язана з проблемами в ендокринній системі, порушеннями в роботі органів травної системи, з психоемоційними й іншими факторами. Лише усунувши основну причину, можна розраховувати на тривалий ефект від лікування.
Терапія ожиріння включає медикаментозне і немедикаментозне лікування.
До немедикаментозних методів лікування належать заходи з корекції ваги: зниження калорійності харчування та збільшення фізичних навантажень.
Медикаментозні методи передбачають застосування різноманітних лікарських препаратів, розроблених спеціально для зниження ваги.